„(…) żyją w naszych domach, nie zatraciwszy swojej dzikości”.

?????Mieszkają z nami, albo tuż obok, widzimy je prawie każdego dnia, jak bezszelestnie przemykają gdzieś na dworze. Mają swoich miłośników, ale także i wrogów, którzy często swoją opinię wyrabiają na podstawie niekoniecznie sprawdzonych informacji. Niezmiennym faktem pozostaje to, że są jednymi z bardziej popularnych domowych pupili. Mowa tu o kotach, które obok psów często stają się naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Nie ma się co temu dziwić, bo posiadanie takiego futrzaka ma nieskończoną liczbę zalet i dobroczynnych właściwości, jakkolwiek jest to temat rzeka, dzisiaj pragnę skupić się na trochę innym aspekcie, a mianowicie na kilku ciekawostkach z życia tych ssaków.

Zamiłowanie do częstego mycia sierści, to nie tylko zabieg higieniczny, chociaż właśnie w taki sposób koty pozbywają się niechcianych zapachów oraz układają ją w odpowiedni sposób. Służy on również zapewnieniu odpowiedniej ilości witaminy D, która wytwarzana jest na skórze pod wpływem słońca, a poprzez zlizywanie z nagrzanego futerka dostarczana do organizmu.

?????

Kocie wąsy, zwane wibrysami pełnią ważną funkcję przy poruszaniu się, bowiem pomagają ocenić szerokość oraz wielkość, zwierzak może za ich pośrednictwem np. sprawdzić czy uda mu się przecisnąć przez dany otwór. Interesujące jest to, że nie musi nimi dotykać przedmiotów, aby zebrać o nich informacje.

Oko posiada trzecią powiekę, która stanowi ochronę przed uszkodzeniami, a także oczyszcza ten narząd z zabrudzeń i kurzu. Dodatkowo koci wzrok jest dużo lepszy od ludzkiego, a pole widzenia wynosi 285 stopni, u człowieka to 210 stopni. Koty potrafią odróżniać kolory, ale nie ma to dla nich większego znaczenia, z tego też powodu mózg ich nie odbiera.

?????

Bardzo ważny jest zmysł słuchu, dlatego jest on świetnie rozwinięty, czego dowodem jest umiejętność odbierania dźwięków z dużych odległości, są w stanie usłyszeć mysz oddaloną o kilkadziesiąt metrów. Tę cechę zawdzięczają niezwykłej budowie uszu, bowiem mają w nich aż 32 mięśnie, dla porównania człowiek ma tylko 6. Dzięki temu mogą ustawiać małżowinę w stronę z której dobiega sygnał. Białe koty, w szczególności niebieskookie mają genetyczne skłonności do głuchoty, która jest nieuleczalna.

Przekonanie, że kot zawsze spada na cztery łapy nie zawsze się sprawdza. Podczas lotu obraca się w taki sposób, aby wylądować na owych przysłowiowych czterech kończynach. Przebiega to następująco: z ucha wewnętrznego zostaje przekazana informacja do mózgu o położeniu zwierzęcia. Następnie rozpoczyna się bardzo szybki proces lądowania na czterech łapach. Jednak nie zawsze naszemu mruczkowi się to udaje, po pierwsze może go zawieść sprawność fizyczna, a po drugie istnieje prawdopodobieństwo, że poprostu nie zdąży przygotować się odpowiednio do kontaktu z ziemią.

Foto 212

Toksoplazmoza, to tego słowa obawiają się kobiety spodziewające się dziecka, a wokół samej choroby narosło wiele błędnych opinii.

Nie jest ona przenoszona przez koty, jak o zgrozo błędnie się cały czas mówi, ale może znajdować się w ich odchodach, jeśli dbamy o czystość kuwety, a dodatkowo wyparzamy wrzątkiem to nic nam nie grozi. Owszem kot jest ostatnim żywicielem tego pasożyta, ale nie zarażamy się bezpośrednio od niego.

Najczęstszym źródłem zagrożenia jest surowe mięso, którego nie powinno się spożywać, a przygotowując potrawy zaleca się zachowanie szczególnych środków ostrożności.

Nie przestrzegając podstawowych zasad higieny, takich jak mycie rąk, owoców czy warzyw,  też zwiększamy swoje szanse na zaproszenie do swojego organizmu pierwotniaka Toxoplasma gondii.

Polecam krótki materiał na ten temat:

http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/zwierzowiec/wideo/nienarodzone-dziecko-i-kot-odc-90/59932

?????

To tylko nielicznie ciekawostki dotyczące tych wspaniałych futrzaków, a wszystkich kociarzy odsyłam do doskonałej książki p. Doroty Sumińskiej „Szczęśliwy kot”.

P. S.

Jeśli chcesz być na bieżąco i nie przegapić żadnego wpisu zapraszam na fanpage na Facebooku na którym dodatkowo znajdziesz materiały niedostępne na blogu, pamiętaj, żeby na liście zaznaczyć: otrzymuj powiadomienia, unikniesz ograniczenia wiadomości.

Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na swój adres e-mail, wystarczy, że na stronie głównej w pasku znajdującym się w prawej części odszukasz rubrykę CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?, wpiszesz swojego maila i potwierdzisz wciskając Wyślij.

Wszystkie opinie możesz wyrazić w komentarzach, które są dla mnie wspaniałą informacją zwrotną. Jeśli Ci się podobało: lajkuj i udostępniaj.

Reklamy

3 thoughts on “„(…) żyją w naszych domach, nie zatraciwszy swojej dzikości”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s