Niedocenione miasto u stóp Karkonoszy

DSC09322 - KopiaNa temat powstania Jeleniej Góry możemy usłyszeć cztery (inne źródła podają liczbę pięć) legend. Mi osobiście najbardziej przypadła do gustu opowieść o górnikach poszukujących srebra. Miejsce występowania owego kruszcu miał wskazać jeleń. W tym miejscu powstała kopalnia, którą nazwano „Jeleń”. Z czasem na tym terenie powstało miasto.

Pomimo, iż nie zagłębiamy się w historię, to nazwa tego miasta jest znana, zwłaszcza Dolnoślązakom, ba nawet czasem zdarza się nam tam bywać, najczęściej przejazdem. Bo jak tu dotrzeć do takiego Karpacza czy Szklarskiej Poręby nie mijając Jeleniej Góry. Niezależnie jaki środek transportu wybierzemy to i tak musimy się zetknąć z tym miejscem. Ot kolejne miasto na trasie, trochę większe niż pozostałe. Kojarzymy, że to dawna stolica województwa jeleniogórskiego, niektórzy są świadomi, że Cieplice Zdrój to uzdrowiskowa część Jeleniej Góry. Jednakże najczęściej to tutaj nasza wiedza się kończy. Zazwyczaj nie wpadamy na pomysł żeby się tam zatrzymać i coś zobaczyć, poznać jakieś ciekawe zakątki, historie. Mamy swój cel, a skoro jest już na wciągnięcie ręki, to nie warto zawracać sobie głowy innymi kwestiami. I tutaj popełniamy spory błąd. Więc jeśli Drogi Podróżniku zdarzy Ci się zmierzać w nasze przepiękne Karkonosze i akurat będziesz mieć trochę czasu na przykład do odjazdu pociągu, to nie siedź bezczynnie na peronie lub w jakimś barze. Gorąco zachęcam wybrać się w kilka miejsc, które warto zobaczyć.

Wycieczkę proponuję zacząć od ulicy 1 Maja na wysokości skrzyżowania z ulicą Wilhelma Kubsza idąc cały czas prosto dotrzemy do ulicy Marii Konopnickiej, która zaprowadzi nas na Plac Ratuszowy. Dla miłośników architektury spacer tą trasą z pewnością będzie wypełniony podziwianiem kamieniczek i ich ciekawych zdobień. Możemy również zwiedzić kilka kościołów, czy zrobić zakupy w butikach a także napić się kawy, piwa, czy zjeść lody w jednym z kilku barów i kawiarni.

DSC09327 - Kopia

Już prawie na samym początku naszej trasy po lewej stronie za murem znajduje się Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego otoczony parkiem, który w przeszłości spełniał funkcję cmentarza, o czym przypominają nam do dzisiaj istniejące wzdłuż muru rodzinne grobowce.

DSC09252 - Kopia DSC09292 - Kopia DSC09294 - Kopia

DSC09299 - Kopia

Wykonanie każdego z nich jest oryginalne i unikatowe, można z pewnością stwierdzić, że są one dziełami sztuki. Bogato zdobione, znaczna część w stylu barokowym. Niestety pomimo zalet jakie posiadają, nie są specjalnie zadbane.

Warto podkreślić, iż w momencie przekroczenia bram parku wchodzimy do zdecydowanie innego świata. Panuje tam zupełnie inny klimat, jest ciszej i spokojniej, a osoby, które odwiedzają tą przestrzeń poruszają się wolniej, czasem może oddają się jakimś refleksjom, albo poprostu spacerują lub wypoczywają na ławkach. Sporadycznie jakieś grupki młodych ludzi sączą jakieś trunki, wygodnie siedząc na trawie w cieniu drzew.

DSC09279 - Kopia2DSC09253 - Kopia

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego inaczej zwany Garnizonowym, dawniej ewangelicki, dziś katolicki. Z budowlą związana jest pewna tragiczna historia dotycząca pastora Gottloba Adolpha. Owy kaznodzieja miał przemawiać do wiernych podczas jednego z burzowych dni. Podczas tej czynności został śmiertelnie porażony przez piorun.

DSC09251 - Kopia

Zabudowa w jeleniogórskim rynku pochodzi z  XVII oraz XVIII wieku, jednakże została w sporym stopniu uszkodzona, dlatego też to co możemy dzisiaj oglądać, w dużej mierze stanowi powojenną rekonstrukcję. Odbudowane kamieniczki są znacznie uproszczone, jednakże nadal nawiązują do historycznej zabudowy. Pośrodku znajduje się trzypiętrowy Ratusz z łamanym dachem. Siedziba władz miejskich jest połączona z budynkiem nazywanym Siedem Domów, w którym mieściły się ławy chlebowe, jatki mięsne, kuchnia, apteka, magazyny żywności, a także ważne urzędy.

DSC09329 - Kopia

DSC09328 - Kopia

DSC09333 - Kopia

Cieplice Zdrój to najstarsze uzdrowisko w Polsce. Do leczenia różnego rodzaju schorzeń wykorzystuje się wody termalne, które osiągają temperaturę ok 90 stopni. Kuracjuszami bywały również sławne osobistości, m. in.: królowa polska Marysieńka Sobieska, Johann Wolfgang Goethe, Józef Wybicki, Izabella Czartoryska, a także Hugo Kołłątaj.

W dawnych zapiskach możemy spotkać opisy kąpieliska kamiennego dla bogatych oraz drewnianego dla biednych, w których lecznicze kąpiele trwały po sześć godzin w ciągu jednego dnia.

Do zabytków na tym terenie zaliczamy: Pałac Schaffgotschów, w którym aktualnie mieści się filia Politechniki Wrocławskiej oraz kościół MB Nieustającej Pomocy i kościół św. Jana Chrzciciela.

DSC09338 - Kopia

DSC09339 - Kopia

DSC09346 - Kopia

Jeśli ktoś ma ochotę obejrzeć miasto z pewnego dystansu lub mówiąc inaczej po prostu z góry polecam wybrać się na wieżę widokową, popularnie zwaną „Grzybkiem”, która znajduje się na Wzgórzu Krzywoustego. Z tego punktu rozpościera się panorama nie tylko na urbanistyczną zabudowę Jeleniej Góry, lecz także na wspaniałe masywy górskie położone w tej okolicy.

DSC09779 - Kopia

DSC09781 - Kopia

P. S.

Jeśli chcesz być na bieżąco i nie przegapić żadnego wpisu zapraszam na fanpage na Facebooku na którym dodatkowo znajdziesz materiały niedostępne na blogu, pamiętaj, żeby na liście zaznaczyć: otrzymuj powiadomienia, unikniesz ograniczenia wiadomości.

Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na swój adres e-mail, wystarczy, że na stronie głównej w pasku znajdującym się w prawej części odszukasz rubrykę CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?, wpiszesz swojego maila i potwierdzisz wciskając Wyślij.

Wszystkie opinie możesz wyrazić w komentarzach, które są dla mnie wspaniałą informacją zwrotną. Jeśli Ci się podobało: lajkuj i udostępniaj.

Reklamy

2 thoughts on “Niedocenione miasto u stóp Karkonoszy

    • Cieszę się i pozdrawiam z Wrocławia:) A tak na marginesie, to w najbliższej przyszłości planuję opisać bliskie okolice Jeleniej Góry 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s