Islamsko – chrześcijańska historia największego zabytku Cordoby

zdjecieDzisiaj chciałabym wszystkich zaprosić na spacer do serca starego miasta, którym jest La Mezquita. Jednocześnie jest to zabytek najbardziej charakterystyczny dla Cordoby.

Dotrzeć w to miejsce możemy wieloma drogami, ale najciekawsza prowadzi przez Puente Romano, most, który łączy dwa brzegi rzeki Gwadalkiwir. Fundamenty tego obiektu pamiętają czasy starożytnego Rzymu. W kolejnych stuleciach był wielokrotnie przebudowywany. Spacerując tą trasą możemy podziwiać wspaniałą panoramę starego miasta oraz dumnie do niego wkroczyć przez XVI – wieczny łuk triumfalny – Puerta del Puente, który niegdyś stanowił główną bramę Cordoby.

DSCN0728

DSCN0716

Po przekroczeniu jej wrót znajdujemy się wprost pod meczetem-katedrą, o nazwie La Mezquita. Dzieło to uważane jest za jedno z najwspanialszych z architektury islamu. Historia tego miejsca jest niezmiernie ciekawa, bowiem nosi ślady ingerencji wielu pokoleń.

W 711 roku Cordoba została zdobyta przez muzułmanów, którzy początkowo użytkowali kościół św. Wincentego jako meczet. Jednak już w 781 r. obiekt został odkupiony od chrześcijan, następnie wyburzony, a na jego miejscu rozpoczęła się budowa islamskiej świątyni. Pod koniec VIII w. budowla została ukończona, co nie oznacza wcale, że następcy nie ulepszali jej według swoich upodobań.

DSCN0526

XIII w. to czas, gdy miasto przechodzi pod panowanie chrześcijan i Mezquita zmienia swą funkcję, staje się miejscem kultu owej ludności. Następnie zaczynają się pojawiać w niej nowe elementy takie jak: kaplica królewska czy mała katedra. Największa ingerencja miała miejsce w XVI w. kiedy to za zgodą Karola V podjęto decyzję o wybudowaniu we wnętrzu nowej większej katedry. Jak głosi legenda sam inicjator tego przedsięwzięcia nie był zadowolony z końcowego efektu.

DSCN0513Dziedziniec Mezquity na którym rosną drzewka pomarańczowe nosi nazwę Patio de los Naranjos. Oprócz roślinności znajdują się tutaj fontanny, które w dawnych czasach służyły wyznawcom Allaha do rytualnych ablucji przed modlitwą. W jednym z rogów patio znajduje się dzwonnica, na której miejscu niegdyś wznosił się minaret.

Wnętrze katedry jest spowite w półmroku. Przechadzając się po lesie kolumn możemy podziwiać poszczególne elementy architektoniczne tego dzieła.

DSCN0464

DSCN0478

P. S.

Jeśli chcesz być na bieżąco i nie przegapić żadnego wpisu zapraszam na fanpage na Facebooku na którym dodatkowo znajdziesz materiały niedostępne na blogu, pamiętaj, żeby na liście zaznaczyć: otrzymuj powiadomienia, unikniesz ograniczenia wiadomości.

Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na swój adres e-mail, wystarczy, że na stronie głównej w pasku znajdującym się w prawej części odszukasz rubrykę CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?, wpiszesz swojego maila i potwierdzisz wciskając Wyślij.

Wszystkie opinie możesz wyrazić w komentarzach, które są dla mnie wspaniałą informacją zwrotną. Jeśli Ci się podobało: lajkuj i udostępniaj.

Reklamy

9 thoughts on “Islamsko – chrześcijańska historia największego zabytku Cordoby

    • To miejsce ma niezwykły klimat. Jedynym „minusem” jest tłum turystów, który utrudnia swobodne zrobienie zdjęcia, bez uwiecznienia przypadkowych osób. Planuję się wybrać jeszcze do Mezquity wcześniejszą porą, ale póki co jakoś mi się to nie udało.

      Co do NIE, to miałam pisać do Ciebie w tym temacie 😛 Jeszcze nie udało mi się do końca tej sprawy załatwić, kolejne podejście mam zamiar zrobić w tym tygodniu, więc dam znać 😛 Byłam już w urzędzie 2 razy, pierwszy raz dostałam druczek, później poszłam z zapytaniem co konkretnie mam wpisać w miejsce adresu. Z tym, że moja druga wizyta odbyła się tuż przed 14 i pani urzędniczka stwierdziła, że już jest późno i kończy pracę. Zobaczę w następnym tygodniu, planuję się wybrać zdecydowanie wcześniej 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s