Hiszpania oczami artystów

DSCN1087

Julio Romero de Torres, Composición con la chiquita piconera

Obok niekwestionowanych zalet jakie niesie ze sobą poznawanie przeszłości poprzez kulturę, czynność ta może poprostu dostarczać przyjemności. Jedną z dziedzin, która pomaga nam zrozumieć dawne czasy jest sztuka, a niektóre jej formy możemy podziwiać w muzeach. W Cordobie również jest kilka tego typu obiektów, jednak chciałabym szczególnie polecić dwa z nich i oczywiście zachęcić do odwiedzin.

Museo Julio Romero de Torres w całości poświęcone jest twórczości artysty z Cordoby, który najbardziej jest znany z symbolizmu. Obrazy Torresa przedstawiają różnego rodzaju zagadnienia. Dużą część swojej twórczości poświęcił malowaniu portretów, różnego rodzaju scen z życia, często mających związek ze śmiercią, a także półnagich kobiet.

DSCN1066

DSCN1083

Julio Romero de Torres, La señora de Casanueva

Malarz bardzo szybko zaczął rozwijać swoje umiejętności. Zdolności plastyczne odziedziczył po ojcu, który również zajmował się tym fachem i swoją wiedzę przekazywał synowi. Rafael Romero Barros bo o nim mowa był hiszpańskim malarzem impresjonistycznym, a także założycielem i kustoszem Muzeum Sztuk Pięknych w Kordobie. Jednakże młody Julio na domowej edukacji nie poprzestał, już jako dziesięciolatek pobierał nauki w Szkole Sztuk Pięknych, później podjął studia w Madrycie. Następnie podróżował po Europie. W swojej twórczości często ukazuje dwa miasta, z którymi był związany: rodzinną Cordobę oraz Madryt.

DSCN1117Museo de Bellas Artes de Córdoba, czyli Muzeum Sztuk Pięknych w Cordobie, którego zbiory zawierają m. in. obrazy rzeźby oraz grafiki. Zaprezentowane dzieła pochodzą z różnych okresów, dlatego też stanowią doskonały przykład ewolucji sztuki na przestrzeni lat.

DSCN1079

José Garnelo Alda, Estudio para la muerte de Lucano

DSCN1075

Rafael Romero Barros, Chicos jugando a las cartas

DSCN1072

Rafael Romero Barros, Domingo en Córdoba a orillas del Guadalquivir

Wstęp do Museo de Bellas Artes de Córdoba dla obywateli UE jest bezpłatny, więc może ta informacja pomoże w podjęciu pozytywnej decyzji w kwestii odwiedzenia tego miejsca.

DSCN1095

Antonio Rodríguez Luna, Mujeres vela

Przypadł mi do gustu pewien pomysł, dlatego postanowiłam się nim podzielić. Otóż zamiast nudnej i bardzo oklepanej informacji na temat monitoringu spotkałam się z czymś mniej standardowym, za to z poczuciem humoru, ilustracja poniżej 🙂 Prawda, że ciekawe rozwiązanie?

DSCN1109

Na wesoło, nalepka z Muzeum Sztuk Pięknych.

Po tych wszystkich doznaniach estetycznych, warto pomyśleć o naszym żołądku i udać się na jakąś małą przekąskę lub chociaż usiąść i odpocząć przy kawie. Dobrym miejscem będzie położony w pobliżu Plaza de Corredera, na którym również możemy odetchnąć od wąskich uliczek. Jednak to nie jedyny powód dla którego proponuję akurat to miejsce. Plac został wytyczony i zabudowany w stylu kastylijskim w XVII wieku. Do dzisiaj miejsce zachowało swój historyczny i niepowtarzalny klimat. Warto wspomnieć, że dawniej odbywały się na nim korridy, obecnie służy handlarzom za przestrzeń na której można rozłożyć stragan. Jest to jedno z miejsc bardzo charakterystycznych dla Cordoby, będąc w tym mieście, nie można go pominąć.

DSCN0683

Plaza de la Corredera

DSCN0671

Plaza de la Corredera

P. S.

Jeśli chcesz być na bieżąco i nie przegapić żadnego wpisu zapraszam na fanpage na Facebooku na którym dodatkowo znajdziesz materiały niedostępne na blogu,pamiętaj, żeby na liście zaznaczyć: otrzymuj powiadomienia, unikniesz ograniczenia wiadomości.

Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na swój adres e-mail, wystarczy, że na stronie głównej w pasku znajdującym się w prawej części odszukasz rubrykę CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?, wpiszesz swojego maila i potwierdzisz wciskając Wyślij.

Wszystkie opinie możesz wyrazić w komentarzach, które są dla mnie wspaniałą informacją zwrotną. Jeśli Ci się podobało, możesz również lajkować i udostępniać.

Reklamy

6 thoughts on “Hiszpania oczami artystów

  1. Czytając Twój wpis o obrazach kobiet przypomniała mi się taka anegdota. W Hiszpanii mówią, że najpiękniejsze kobiety mieszkają właśnie w Kordobie, a te, które nie mieszczą się „w kanonach piękności” wrzucane są do Gwadalkiwiru i wyławiane są w Sewilli. No więc mieszkam w mieście podobno najbrzydszych kobiet. Dobrze, że dotarłam tu samolotem, nie przez Gwadalkiwir 😛

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s