Miejsce ukryte przed ludzkim wzrokiem

DSCN3370aTeren otoczony wysokim murem często skrywa tajemnicę, nie jest dostępny dla wszystkich lub dawniej nie był. Zawsze w takich momentach czuję wielką ochotę sprawdzenia co znajduje się po drugiej stronie. Tak też i było tamtego dnia. Stałam pod ogromną, ceglaną ścianą, a w zasięgu swojego wzroku nie widziałam wejścia. Miałam tylko jedną możliwość: pójść wzdłuż niej, aby odnaleźć bramę. Po kilku minutach marszu moim oczom ukazała się ona: żelazna, otwarta na oścież, zapraszająca do środka.

Po jej przekroczeniu delektowałam się spokojem i wszechogarniającą ciszą, otoczona wysokimi drzewami, które o tej porze wyglądały dość posępnie. Przez czarne konary, przebijało się szare niebo, wskazujące jednoznacznie na to, że chwila w której nie spadają mi na głowę krople deszczu, może być bardzo krótka i ulotna. W takich oto okolicznościach przyszło mi spacerować po Parku Mariemont w Belgii, zaliczanym do do grona najładniejszych na terenie tego kraju. Powstał w XVI wieku i to może właśnie z tego powodu na każdym kroku czuć ducha historii. Jest tu sporo różnych obiektów i detali, które wywarły na mnie skrajne wrażenia.

DSCN3269a1

Pierwsza budowla (a właściwie pozostałości po niej), to pałac Karola de Lorraine. Niestety do dzisiejszych czasów niewiele z niej pozostało. O ile ruiny mogą nadawać miejscu tajemniczości i niecodziennej aury, to niestety te straciły cały swój urok, poprzez ogrodzenie ich brzydkim, metalowym płotem (pewne fragmenty zastąpione drewnianym, o niebo lepszym), który w ogóle nie pasuje do tej scenerii.  Na nim dość gęsto zawisły tabliczki informujące o niebezpieczeństwie.

foto 0081 (2)a

DSCN3310a

DSCN3296a

Pomimo, iż to miejsce z zakazem wstępu, ze względu na zagrożenia, wcale nie jest opuszczone, ba ma nawet nowych mieszkańców, którzy je w pewnym sensie ożywiają. Musze przyznać, że zdecydowanie przypadli mi do gustu, popatrzcie sami.

DSCN3334a

DSCN3321a

Idąc dalej napotykamy sporą ilość rzeźb, o zróżnicowanej tematyce, a także mauzoleum rodziny Waroqué.

DSCN3279a

DSCN3274a

DSCN3270a1

Pisząc o parku, nie można pominąć muzeum, znajdującego się się na jego terenie. Eksponaty prezentowane w jego wnętrzu pochodzą m. in. ze zbiorów Raoula Waroqué. Wśród nich znajdują się: kolekcja porcelany z Tournai, starożytne rzeźby z terenu Egiptu, Grecji czy Rzymu, a także przedmioty pochodzące z Dalekiego Wschodu. Jak widać kolekcja jest dość bogata, nie lada gratka dla wielbicieli sztuki. O ile wnętrza prezentują przedmioty mogące wywołać przyjemne odczucia, to niestety nie można tego powiedzieć o samym budynku. Dość toporna, szara bryła, częściowo przeszklona, moje pierwsze skojarzenie, to architektura rodem z PRL-u, trudno coś takiego nazwać estetycznym, szkoda, że niestety szpeci park.

DSCN3272a1

Atrakcję dla najmłodszych może stanowić staw z kaczkami, które jeśli pomyślimy o ich dokarmieniu, chętnie z tego skorzystają.

DSCN3265a1DSCN3258a1

W najbliższym czasie planuję przeprowadzkę bloga, więc drodzy Czytelnicy śledźcie informacje tu na blogu lub na fanpage na Facebooku.

P. S.

Jeśli chcesz być na bieżąco i nie przegapić żadnego wpisu zapraszam na fanpage na Facebooku na którym dodatkowo znajdziesz materiały niedostępne na blogu, pamiętaj, żeby na liście zaznaczyć: otrzymuj powiadomienia, unikniesz ograniczenia wiadomości.

Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na swój adres e-mail, wystarczy, że na stronie głównej w pasku znajdującym się w prawej części odszukasz rubrykę CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?, wpiszesz swojego maila i potwierdzisz wciskając Wyślij.

Wszystkie opinie możesz wyrazić w komentarzach, które są dla mnie wspaniałą informacją zwrotną. Jeśli Ci się podobało: lajkuj i udostępniaj.

Reklamy

7 thoughts on “Miejsce ukryte przed ludzkim wzrokiem

  1. Bardzo interesujące miejsce. Chętnie przespacerowałabym się takim parkiem z tyloma rzeźbami i ruiną pałacu, która wygląda bardzo romantycznie, szkoda, że jest ogrodzona. Za to mieszkańców z rogami bym się obawiała, nie wiadomo co im do głowy przyjdzie, niezbyt przyjaźnie parzą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s